CNCnet: 25. 04. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* Teploměr a vlhkoměr s PIC16F628 a SHT11 - II.

Vydáno dne 05. 12. 2004 (13138 přečtení)

Bohužel jsem zjistil, že jsem špatně otestoval program a v konverzi teploty na displej dochází v záporných hodnotách ke špatnému zobrazení. Také jsem definitivně zavrhl...

počítání rosného bodu v PICu, přestože jsem sehnal algoritmus, který by pomerně jednoduše šel implementovat. Důvodem je chybějící místo v MCU a nevešla by se rutina pro posílaní hodnot přes UART, která mi přijde mnohem užitečnější. Puvodně jsem myslel, že použiji HW UART, ale nakonec jsem zvolil softwarové řešení, které mi umožnilo sdílet stejny I/O pro RW displeje a nepoužitý Rx USARTU. Sice ani jeden není zapojen, ale nechtěl jsem řešit problemy s přepínáním směru portu ve vestavěných rutinách. PIC tedy teď odesíla po každém měření textový řetězec ve tvaru "S-12.45 38.21" zakončený CRLF. Lze je tedy přímo číst libovolným terminálem. Mezi měřením je pauza 1s plus doba převodu a odvysílání na COM. Data jsou vysílána s těmito parametry - 9600, N, 8, 1. Váhal jsem zda nezvolit nižší rychlost, aby bylo možné na výstup připojit rovnou třeba Tx modulek na 433MHz a data vysílat, ale nakonec si to každý může upravit podle svého co bude potřebovat.

Zde je schéma celého vlhkoměru.

SHT11 schema

Bohužel nevím v čem je přesně problém a přestože zbývá ve 2kW paměti PICu ještě asi 223 slov hlásí překladač při dalším rozšiřování kódu chybu - Internal error "Memory page (-1) not found". Nevím zda je to bug nebo něco jiného, ale asi mě nezbyde než napsat autorům zda se k tomu nějak vyjádří. 223 instrukcí je docela dost a daly by se určitě nejak šikovně využít. Takže momentálně už nelze nic dopsat.

Jinak jsem pojal myšlenku data z COM portu v PCčku číst a v nějakých intervalech posílat na web. Sháněl jsem asi půl dne nejaký SW, který by to uměl, ale většina byla buď trial verze a nebo to neumělo co bych chtěl. Nakonec jsem si napsal aplikaci, která každých 15s přečte data z portu, vypočítá z nich rosný bod, vytvoří HTML stránku a tu odešle přes ftp na můj web, který jí zobrazuje jako stránkový alias. Stránka se sama každých 15s refrešuje v prohlížeči. Program bude chtít ještě malé úpravy a ošetřit některé situace a v brzké době se zde objeví také. Jak to funguje je vidět zde viz. také odkaz Meteostanice v hlavním menu na webu. Jelikož celý web jede z databáze bylo by jistě lepším řešením provádět update tabulky s hodnotami a ty skriptem zobrazovat, než updatovat přímo zdrojovou stránku.

No a ještě odkaz na nové zdrojáky (download 47kB).

Velmi se omlouvám za chybu, ale byl jsem upozorněn na to, že mi vypadl ze schematu pull-up odpor na datovém vodiči mezi SHT11 a PICem. Pokud si prečtete DS k čidlu bude vše jasnější. Stačí odpor cca 5-10kohmu.

Související články:
Teploměr a vlhkoměr s PIC16F628 a SHT11 (02.12.2004)
[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.