CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* BiStep 48V/3A

Vydáno dne 19. 05. 2006 (30667 přečtení)

Pro komerční učely byl původní driver bipolárních motorů přepracován a doplněn o některé důležité obvody, které umožnují lepší využití všech jeho možností.

Driver je určen pro řízení většiny bipolárních motorů standardním ovladním dvěma opticky oddělenymi vstupy - krok a směr. Je doplněn ještě vstupem - brzda, který umožňuje odpojit motor od napájení a zkratovat jeho vývody (to způsobí jeho zvýšený odpor při otáčení). Jsou použity rychlé nízkopříkonové optočleny, které je možné napojit rovnou na LPT port PC bez nebezpečí jeho poškození. Vstupy je možné nakonfigurovat se společnou anodou i katodou (zkratováním DPS) a tak jsou možnosti připojení široké. calcium mineral

K napájení je třeba použít zdroj stejnosměrného napětí v rozsahu 12-48V a proudově dimenzovaný na dvojnásobek požadovaného proudu motorem. Je třeba brát zřetel na to, že pro plné využití schopností driveru je nutné jej provozovat na dostatečně vysoké napájecí napětí. To je důležité proto, aby driver dokázal s maximalní rychlostí budit vinutí motorů a neklesal z tohoto důvodu kroutící moment ve vyšších otáčkách. Driver pro řízení proudu používá PWM modulaci a tak se i při napájení vysokým napětím prakticky nehřeje. Součástí desky je i step-down měnič, který zajišťuje napájení řídících obvodu napětím 5V. Toto napětí je vyvedeno na svorkovnici desky a lze jej použít pro napájení dalších obvodů. sources of calcium

K udržení vysokého kroutícího momentu motoru i při vysokých otáčkách přispívá i optimalizace průběhu proudu při mikrokrokování - tzv. torzní kompenzace.

Driver umožňuje nastavit proud s krokem 0,5A v rozsahu 0,5A až 3A - nastavení se provádí jumpery. Dále je možné zvolit ze čtyř režimů krokování - 1/2, 1/4, 1/8 a 1/16 celokroku (kombinace dvou jumperů). Je třeba si uvědomit, že při nastavení vyšších hodnot mikrokrokování vzrůstaji silně naroky na kvalitní generování signálu na vstupu KROK. Jen pro ilustraci při použití mikrokrokovaní 1/16 a běžneho motoru s 200kroky na otáčku je třeba při požadavku rychlosti otáčení 600ot/min generovat pulzy o frekvenci 32kHz.

Výstupy driveru jsou zkratuvzdorne (zkratový proud je cca 6-7A) a samotny driver obsahuje tepelnou ochranu proti výkonovému přetížení.

Ceny driverů:

 BiStep (osazený a oživený modul):
 1ks á 2200,-Kč nebo 80,-Euro
 2ks á 2100,-Kč
 3ks á 2050,-Kč

Objednávky a dotazy posílejte na mail: info(*)cncnet.info (závorky s hvězdičkou nahraďte @)

Detailní obrázky nového driveru si můžete prohlédnout zde

Doplnění (23.5.2006): Takto jsou provedeny vstupy driveru BiStep. Propojovací plošky se před použitím propojí kapkou cinu podle potřeby.

Doplnění (17.11.2007): Připravuje se nová verze driveru s vylepšenými vlastnostmi (děleni 1, 2, 4, 8, 16 a 32, snižování proudu pri nečinnosti a dynamická změna proudu dle otáček).

vstupni dil

Související články:
Bistep a jeho zprovoznění (26.07.2006)
[Akt. známka: 2,53 / Počet hlasů: 17] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.