CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* Sequencer

Vydáno dne 19. 08. 2006 (9043 přečtení)

Toto zařízení vzniklo na zakladě konkrétního požadavku zákazníka jako náhrada drahého průmyslového PLC, jehož úkolem mělo být řízení zásobníku pro automatickou linku. Požadavkem bylo snímat stav tří optozávor, spínat tři elektromagnetické pneumatické ventily a nezavisle umožnit nastavit dvě zpoždění v rozsahu 0,5-5s.

Sequencer je založen na MCU firmy Microchip PIC16F873 taktovaném 20MHz krystalem. Při návrhu jsem se rozhodl využít maximum periferií, které zmíněný MCU nabízí. Je možné využít proto osm opticky oddělených vstupů, osm výkonových výstupu a pět analogových vstupů. Jeden ze vstupů je sdružený a je možné jej jumperem nastavit buď jako analogový nebo digitální.

Analogové vstupy jsou osazene na DPS trimry, které v aplikaci slouží pro nastavení zpoždovacích smyček. Pokud není trimr osazen je možné osadit pinovou lištu a připojit externí signal 0-5V.

Silové výstupy jsou osazeny tranzistory IRL540N (100V/30A) a ošetřeny diodou při spínání indukční zátěže.

Na výstupy jsou vyvedeny periférie jako je např. USART nebo PWM a tak lze tyto periferie používat (samořejmě se tím zmenší počet silových výstupů v případě UART). Nic nebrání k desce osadit i LCD displej ovládaný buď sériovou linkou a nebo sběrnicí I2C.

Na desce jsou umístěny stabilizátory 5V a 12V, které mají vyvedeny výstupy na svorkovnice a lze je použít pro napájení externích periférií.

Sequencer je možné osadit u všech vstupů a výstupů signalizační LED, které dávají dobrý přehled o stavu signálů. Pro napětí 5 a 12V jsou osazeny dvě kontrolní LED.

Deska obsahuje i ICSP konektor a to umožňuje programovat MCU bez vyjmutí z patice.

Toto zařízení je velmi flexibilní a poslouží velmi dobře jak uplnému začátečníkovi s MCU, který si potřebuje vyzkoušet co všechno lze s MCU dokazat, tak i člověku, který potřebuje jen šáhnout pro hotovou desku a naprogramovat požadovanou aplikaci a neřešit neustále nové a nové návrhy DPS pro každé konkretní zařízení.

Proto součástí článku není žádný firmware pro MCU, neboť to je již na každém uživateli pro jakou aplikaci sequencer použije. Samozřejmě není problém po domluvě naprogramovat konkrétní aplikaci dle zadání.

Zde je schéma celého sequenceru:

schema

zde náhled na osazenou DPS jak jí umí Eagle zobrazit:

vzhled

a ještě osazovací plán:

osazovak

Rozměry DPS jsou 141x115mm v provedení s nepájivou maskou a HAL.


Související články:
Sequencer v praxi (25.08.2006)
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.