CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* CNC frézka

Vydáno dne 18. 11. 2005 (29202 přečtení)

Celá léta jsme o ní s tátou mluvili, potřebovali jí, ale nikdy nezbyl čas a nebo nebylo kde něco takového postavit a provozovat. Teď se snad zdá, že se karta obrátila a konečně se podaří frézku postavit.


Prvni díly na frézku vznikly v prosinci 2001. Impulzem byla informace, že známý kamaráda si chce sešroubovat padající zeď stodoly nejakýma šroubama z vyhozeného plotru na kreslení map. Za pár hodin jsme je měli už doma. Bylo to asi 2m zavitové tyče o průměru 15mm a k tomu jedna original matka. Do léta se stihla pripravit ještě zakladová litěná deska, linearní vedení pro osu X a Y, krokové motory Pacific Scientific a připravit a svrtat bočnice pro osu X.

fr7


Dále jsem začal testovat to jakým způsobem bude realizovatelné řízení celé frézky. Po všech moznych pokusech jsem skončil u starého dobrého DOSu a TP. Koncové stupně jsem realizoval v té době pomocí ULN5804 s posileným výstupem s proudovým zdrojem. Program jsem měl vyvinut až do stadia vyřešené linearní interpolace ve třech osách a začal jsem implementovat řídící kódy.

Jenže v roce 2002 nas navštívila povodeň a kromě toho, že v dílne bylo metr vody tak ješte potom co jsem dílnu přivedl téměř do původního stavu, jsem dostal v lednu 2003 od majitele objektu výpověď. Tím skončila první etapa stavby frézky. Nebyla chuť, čas a ani kde pokračovat.

Po zprovoznění nové víceméně provizorní dílny (garáž s poměrně velkým autem) a doplnění strojního vybavení o klasickou stolní frézku se stavba letos znovu rozběhla.

fr1


Také došlo k rozhodnutí opustit vývoj vlastního SW (i tak asi některé utility budou vlastní) a spolehnout se na osvědčené TurboCNC (když jsem ten produkt viděl tak to bylo přesně to k čemu bych asi dospěl i ja se svým programem) a misto unipolarních budičů přejít na bipolarní budiče podle projektu PICstep . PCB a deska připojení k PC bude vlastní konstrukce. Koncové můstky LMD18245 jsem objednával u f.Koala a ač slibovali dodání za 15 dnů tak po 7 dnech od prvniho mailu mi dnes leží na poště.

Parametry frézky budou nasledující:
rozsah posuvů 420x300x140mm
teoretický krok v kazdé ose 0,003125mm (stoupání šroubu 5mm a motor 200kroku/ot s 8 mikrokroky)

Zde jsou nějaké obrázky z toho jak pokračuje stavba:

fr2

fr3

fr4

fr5

fr6


Na obrázcích jsou jednotlivé díly zatím provizorně staženy šrouby, ale ve finále až bude celá frézka usazena a uvolněna budou všechny dily ještě svrtány a vloženy kolíky.


[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.