CNCnet: 26. 04. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Fauna & Flora

* Urob si sám...

Vydáno dne 10. 11. 2004 (2820 přečtení)

aneb jak na filtraci a rampu pro vodní želvy trošku jinak

Jelikož se občas vyskytnou dotazy jak mám udělanou rampu a filtraci u želv, tak jsem se rozhodl to sepsat a ať si z toho každý vybere sám. Rampa je vyrobena z dlaždic nebo obkladaček a stačí na ní o to co Vám nebo někomu zbylo když si nechaval něco obložit (ale ani koupit funglovku není nic drahého). Uřízneme dlaždici tak, aby byla pres celou šířku nádrže a pokrývala cca 25% její délky - na tomhle si bude želva válet šunky. Dále budeme potřebovat uříznout chodníček, po kterém želva poleze na rampu. Šířku zvolíme podle toho jak širokorozchodnou želvu máme a délku upravíme tak, aby se želva moc nepotila, když leze nahoru. Aby nám chodníček nesjižděl z rampy dolu je nutné jej nějak zapřít. U malých nadrží jej mužeme udělat tak dlouhy, že se opře o protější roh akvária. U těch větších jej buď zahrneme pískem nebo pokud nemáme dno mužeme na dno nalepit pásek dlaždice (nebo nějaký vhodný kámen), který chodníček podrží. Samotná rampa je držená třemi kousky dlaždic nalepených na přední, boční a zadní stěnu (tři jsou kvuli tomu, aby se to nekolíbalo). Nejlepší system jak tam ty držáčky nalepit je asi ten, kdyz místa odmastime a udelame si fixem čárky do jaké výšky je nalepit. Destičku nalepíme na kus izolepy a z druhe strany namažeme silikonem. Takto připravenou ji umístíme na místo, lehce přitlačíme a zajistíme proti posunutí připravenou izolepou. Po vytvrdnutí jiz můžeme položit rampu (předem si na ní zastípněte rohy, které přijdou do koutů nádrže), kterou jsme ješte předtím zbavili ostrých hran (nejlépe třeba rozbruskou), a k ni položit chodníček a už je to hotovo.

Pod rampou vznikne prostor, který využijeme pro umístění filtru a také želva se tam bude ráda schovávat až ji budete chtít zase někam vyndavat. Filtr je jednoduchý, ale naprosto bezproblémový. Pěnová kostka z Filtrenu (více zde Eurofoam ), kterou si koupite buď v akvaristice nebo zmíněná firma nařeže na míru (pro nějaké speciální rozměry). Dále budeme potřebovat filtrační hlavici (stačí i ty nejmenší). Ideální byly hlavice AQUA EL vyráběné tuším v Polsku, ale co vím už se nedováží, alespoň mi to tady všichni tvrdí, neboť byly levné a spolehlivé. Do filtrační kostky uděláme díru pro sací koš z elektroinstalační chráničky (trubky - maji třeba v Obi). Díru nemusíme dělat kulatou, stačí vzít dlouhý úzký nuž a jen jej do pěny zapíchnout, trubka si tam už udělá misto sama. Sací trubku musíme ještě co nejvíc proděrovat, aby voda mohla prosakovat z celeho filtru rovnoměrně. Trubku nasadíme na filtrační hlavici - pokud je nutné trubku nahřejeme a za tepla do ni hlavici nastrčíme a celek zchladíme ve vodě. Ideální je pokud se filtr povede udělat tak dlouhý, aby se sám rozepřel mezi stěny nádrže. Pokud nám vyšel kratší zatížíme jej buď kameny nebo zasypeme částečně pískem ze dna. Důležité je, aby voda přes filtr proudila pomalu a take není nutné ani čeřit příliš hladinu. Přivodní šňůru protáhneme v rohu rampy tam kde jsme si uštípli roh.

Pokud se filtr správně zaběhne a má správný objem (ideálně 1/10 a více objemu vody) není problém měnit vodu jednou za 2 měsíce. Ja tedu spíš vodu jen dolévám. Voda je bez zápachu a naprosto čirá. Údržba spočívá pouze v občasném vyprání molitanu ve vlažné vodě. Zde je pár fotek pro představu jak by to mělo celé vypadat.

Filtr a rampa

Filtr a rampa

Filtr a rampa

Takhle vypadá akvárium po čtyřech měsících a jen dolévání vypařené vody.

Související články:
Urob si sám II. (10.11.2004)
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.