CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* LED osvětlení akvarií - I.

Vydáno dne 13. 03. 2012 (3765 přečtení)

Vzhledem k množství dotazů na fóru a také kvůli tomu, že valná část lidí o elektrice ví jen to, že není videt a kope, se pokusím trošku osvětlit jak pracují LED diody a specielně ty určené k osvětlování.

Začnu trochu zeširoka v historii - LED tedy zkratka z anglického Light-Emitting Diode (světlo vytvářející dioda) je již poměrné historický vynález (1962), který se až do nedávna používal jako různé signalizační světýlka a kontrolky, kde nahradil nespolehlivé žárovky (navíc s velkou spotřebou). Pro ty co by chteli vědět neco víc odkážu na článek na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/LED .

Zkráceně pro ty co nechtějí študovat Wikipedii:

Pokud pominu to jak světlo v LED vzniká (viz. wikipedie) zajímá nás především to, jakou barvou LED svítí. To je určeno použitým materiálem polovodiče. Je důležité říct, že LED svítí monospektralně (jednou barvou). Z toho vyplývá, že bilé LED jsou buď podvod a nebo je v tom nejaký fígl. Fígl spočívá buď v tom, že se do jednoho pouzdra umístí tři čipy RGB (červený, zelený a modrý) a smícháním vzniká světlo, které vnímáme jako světlo bílé - stále, ale spektrum tohoto světla obsahuje pouze tři ostře ohraničené špičky. Další fígl spočívá v tom, že se čip LED pokryje vhodným luminoforem, který transformuje vznikající jednobarevné světlo na světlo, které obsahuje více barevnych složek. Nejčastěji se používá LED svitící UV zařením pokryta tří- a vícepásmovým luminoforem (všimněte si, že to celé dosti připomíná to jak funguje běžná zářivka). U LED určených k osvětlování se nyní setkáme již jen s řešením pomocí luminoforu (řešení s třemi čipy se již nepoužívá). платинум банк кредит наличными

V současnosti se vyrábí několik typů LED, které se používaji v ruzných aplikacích. Jsou to především tyto:
a) nizkopříkonové LED (indikace stavu, kontrolky)
b) OLED - speciální technologie organických LED používaná výhradně jako zobrazovací displeje
c) vysocesvítivé LED (datová pojítka, IR ovladače, bateriové svítilny-blikačky na kola, velkoplošné displeje)
d) PowerLED - výkonové čipy určené k osvětlování
e) tzv. LED světelné pásky - sestava několika LED typu c nebo d
f) LED žárovky - sestava několika LED typu c nebo d - většinou se standardní paticí a na nejaké normalizované napětí платинум банк кредит наличными условия

Z hlediska použití pro nasvěcovaní akvárii nás budou zajimat především provedení LED d) a e).

Předtím, než začnu rozebírat konkrétní možnosti zapojení LED, bych se rád zastavil u toho proč vůbec má smysl LED pro akvária používat. Velmi často se argumentuje učinností LED - pokud se budeme bavit o celkové učinnosti tak asi odpůrci LED zajásají - současné LED jsou na tom s učinností podobně nebo mírně lépe než kvalitni značkové zářivky T5 - tedy kolem 30-35%. Abych potěšil příznivce LED tak mam pro ně zase dobrou zprávu - LED na rozdíl o konvenčních světelných zdrojů (výbojky, zářivky, úsporky, žárovky) dokáže produkovat světlo nerozptýlené do všech směrů - lidově řečeno svítí tam kam potřebujeme bez nutnosti instalace dalších reflektorů. Vyzařovací úhel LED se pohybuje bežně od nekolika stupňů (směrové) až po velmi častých 120°. To je třeba při porovnávání učinnosti vzít v potaz. Pokud tedy nepoužijeme nejaký dodatečný reflektor na klasický světelný zdroj tak stačí osadit LED jen s třetinovým příkonem a to je již velká úspora energie. Navíc i při použití reflektorů nedosáhneme stoprocentního nasměrování světla žádoucím směrem (nemluvě o potřebě tyto udržovat čisté). Další nezanedbatelnou výhodou je provoz na bezpečné napětí a také to, že odpadá nutnost nákupu drahých hermetických patic. Mírnou nevýhodou je nutnost zabezpečit dobré chlazení pro každou LED, neboť přehřívání vyrazně snižuje životnost LED.

Tolik zhruba o tom co jsou LED a proč je používat. V dalším díle bych chtěl popsat jak LED fungují po elektrické stránce.


[Akt. známka: 3,17 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.