CNCnet: 23. 04. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Být či nebýt (mastný)?

Vydáno dne 30. 07. 2005 (4152 přečtení)

Pohled na malé spalovací motory očima čerstvého "pozačátečníka"

Toto neodborné pojednání nebude mít valnou cenu pro déle modelařící praktiky, neboť pro ty je nošením oleje do lesa. Příznivci elektriky mají ve svých čistých rukávech zrovna tolik jednoznačných argumentů proti spalovacím motorům, jako příznivci spalováků proti elektrice. Takže kudy?

Při prvních rozechvělých rozhodováních jaký motor a jaké letadlo, se obecně rozebírají výhody a nevýhody elektriky a spalovačů finanční a provozní. Přitom se zpravidla přijde na to, že spalovací motor je o něco levnější než elektromotor a zatraceně levnější než elektromotor s převodovkou a regulátorem a baterkama a nabíječkou. Ale hlavně nesmiřitelně výkonnější. Zatímco levné stejnosměrné elektromotory budete lepit oboustrannými páskami do polystyrenových stavebnic a ploužit se vzduchem když zrovna nebude foukat vítr, dravá spalovací šelma 2,5ccm v jedenapůlkilovém letadle bude svištět vzduchem i při hnusnějším počasí, bude svištět i akrobacii a vydrží nahoře dlouho.

Zdánlivě je tedy ta věc jasná - poměr cena/výkon vítězí u spalovacích motorů nad drahou a slabou elektrikou. S jedním problémkem, který ovšem může vězet v těle jako rybářský trojháček a velice těžko se vyndavá. Tenhle problémek, na letmý pohled určitě ne moc významný, vám může udělat ze života na louce dusné mastné peklo a jen nižší věk zabrání vzniku cévních příhod. Tím problémem je

UMĚT S MOTOREM ZACHÁZET

Kdo nezkusil, neuvěří jak zatracená pakárna je seřizování modelářských spalovacích motorů, zvlášť malých kubatur. Ano - právě těch malých, hezkých a levných spotřebních motorů, obecně dříve považovaných za motory "do začátků". Jsou tím nejhorším, co může potkat začátečníka bez talentu, bez šikovného otce nebo zkušených přátel. Což tady prohlašuju jako začátečník sice se zkušenými přáteli, ale je dobře si uvědomit že když jdete lítat, tak ti přátelé ASI budou chtít lítat a ne seřizovat váš motor a taky vám málokdy budou stát za zády při stavbě modelu.

Kde všude může u spalovacího motoru číhat závada?

Všude. Fakt. Proto jsem ta slova o umění psal velkým písmem. Proč motor nechce naskočit, nebo "nějak" zlobí za letu, může způsobovat příjemně široká škála příčin. Nevhodná svíčka, neseřízený karburátor, špatné palivo, nedobrá palivová instalace, způsob montáže motoru do modelu, netěsnosti všude možně, samotná kvalita výroby motoru, dokonce vrtule, počasí (to není vtip!), úplněk, vzájemné postavení planet uvnitř i vně naší soustavy a pevně věřím, že v tom budou mít prsty i dva - tři paranormální jevy.

Velká legrace pro ty dobré povahy, které umí brát vše s humorem, je, že v momentě kdy se s motorem nedaří, to může být kterákoli z uvedených příčin - nebo několik - a vy, coby zajíc, nebudete vědět která. Abyste se to dozvěděli, měli byste podle zkušených odborníků postupně zkoušet různé kejkle. Třeba jestli žhaví žhavení, zkusit jinou svíčku, zkusit jiné palivo, kontrolovat palivové hadičky, vrtat se v nastavení karburátoru, přetěsnit motor, předělat nádrž a strávit nějaký čas s motorem na zkušebním stojanu, abyste ho poznali. Za letu se ovšem bude stejně chovat jinak, protože na něj a na palivo působí rozličné síly, vrtule je jinak obtékána, motor se jinak chladí? Zkrátka aby všechno fungovalo báječně, je třeba dosáhnout vzájemné harmonie mnoha věcí, což je někdy dosti složitý uzel k rozpletení i pro zkušenějšího modeláře.

Abyste tolik netápali, začnete se ptát - v oblibě jsou zejména internetové diskusní skupiny. Počítejte ovšem, že v mnoha případech vám množina modelářů A poradí použít teplou svíčku, množina B studenou svíčku, množina C bude tvrdit že svíčkou to není a množina D poradí koupit dvěstělitrový sud metylalkoholu a míchat si palivo doma, protože jedině tak víte co tam lejete. Jak zamaskovat za výtahovou šachtou v paneláku barel metylu už vám neporadí. Podmnožina D' pak poradí ricinový olej, zatímco podmnožina D'' zásadně syntetiku (bez názorové jednoty kolik oleje se má správně použít a jaká značka). Inu, ptát se na internetu je sice zábavné, ale pro člověka neznalého problematiky poněkud překvapující. Kromě několika velice fundovaně vypadajících rad, z nichž některé si bravurně protiřečí, někdy na dotaz "proč mi nejde nastartovat dvaapůlka ASP" dorazí promptní odpověď "já mám šestapůli MVVS a nikdy s ní problémy nebyly".

Samozřejmě máte možnost přijít na letiště mezi kolegy a pokusit se úlisně navázat pevné přátelství za účelem získání mechanika zdarma. To je asi nejlepší metoda, ale i tak se může stát, že prvních několik týdnů až měsíců (co to je?) budete místo létání přesvědčovat motor a doma převrtávat vnitřnosti modelu. V horším případě stavět či kupovat nové modely poté, co vám zlomyslný motor šel na zemi jak prdy po brokolici, ale vydrželo mu to přesně jen do nejméně vhodné letové situace.

Nyní se ale vžijme do situace o několik měsíců později, kdy již svůj motor ovládáte, takže jde nahodit a při změnách počasí víte co s ním máte udělat, aby krásně šel. Teď si užíváte levného výkonu a štěstí, které zaplaví každého po složení nějaké zkoušky. Výborně. Zamyslete se ale, co tomu předcházelo. Několik odpolední kdy jste místo lítání skrápěli vzdorující motor potem (někdy i krví a labilní povahy i kladivem, kamením, nebo co bylo po ruce). Několik litrů paliva, které vyčůraný motor s prohnaným pokašláváním vypil, aniž by musel s letadlem letět. Několik stokorun za pokusy se svíčkami, vrtulemi, hadičkami a žhavením. Tisíce minut protelefonovaných konzultacemi. A konečně několik hodin strávených (a to už bude pořád) čištěním motoru a modelu od oleje a sháněním savých hadrů. A nakonec spočtete cenu paliva a zjistíte že ty náklady tak nějak nejsou úplně nesrovnatelné?

Paradoxem je, že až se naučíte s malým spalovacím motorem zacházet a pořídíte si větší, zjistíte že s tím větším se mnohem snáz zachází a není zdaleka tak jankovitý jako ta uječená malá svině, která vás připravila o nervy a kůži na prstech.

Prstiky1

Prstiky2

Prstiky3

Prstiky5

Prstiky4
(jo když se to umí tak jde práce od ruky...:-) admin)

ZÁVĚR
Alespoň pro mne plyne z bajky poučení, že kdo se chce začít věnovat lítání s modely letadel, měl by vytáhnout z kapsy o něco víc peněz a pořídit bezproblémový elektromotor. Ten, má-li v drátech elektriku, běží a když přidáte plyn, víte že se roztočí (spalovák začátečníkům na tento pokyn většinou chcípne). Místo poskakování kolem motoru se o to dřív naučíte řídit model a v létání vás bude omezovat jen počasí, případně manželka. Motor ne. Spalovací motor většího objemu si ještě užijete ve větších modelech, kde zatím konkurenci pořád nemá.


[Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Kamil | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.