CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Asterix elektro - hrůza...? Naopak!

Vydáno dne 25. 07. 2005 (4995 přečtení)

Jak jsem řekl, tak i udělal. Tahání gumicuku po lukách se mi časem znelíbilo a po posledním létání, kdy dosahované časy dosahovaly rekordních dvou minut, se mi nechuť k tomuto druhu provozu zhoršila jako akné po čokoládě.

A protože navzdory mojí počáteční nedůvěře v elektřinu (nedávno posílené pěknou ránou od neizolovaných drátů ve zdi) nám s Průduchem Bendy 400 lítal velice dobře, rozhodl jsem se pro čistou a tichou elektrifikaci. Protože spalovací motor už na větroně NIKDY nedám, leda by to byl čistotný benzíňák, che che. Pravda, takový elegantní Discus s dvouválcovým boxerem ZDZ v čumáku by zřejmě budil zájem, ale zatím na to nemám peníze a uznalé pochvaly bych se také těžko dožadoval. Zejména u maketářů:-)

Prvním nutným krokem při elektrifikaci je zjistit, jakým motorem to bude nejlépe provést, co k tomu bude potřaba za regulátor, vrtuli a jaké nejlepší baterie. A taky kolik to bude stát, protože peníze jsou zatím u elektriky asi největší slabina. V tomhle jsem úplně mimo, tak jsem použil moudré a osvědčené "když nevím, tak se zeptám". Zeptal jsem se na www.mojehobby.cz a dobře udělal, neboť rychle přišlo několik odpovědí s rozdílnými doporučeními :). Z pohledu nejniží ceny byla nakonec doporučena následující sestava (pro větroně rozp. 2m, hmotnost letová do 1,2kg):

* Motor řady 480, 7,2V
* Regulátor 12A
* Převodovka 4:1
* Vrtule sklopná Aeronaut Cam carbon 11/8
* Baterky podle hloubky do kapsy

Maje doma regl Jeti 12A, pevnou vrtuli APC 11x7, telefonní baterie Nokia 3000mAh a přítele Radka CX, který zapůjčil převodovku (toho naštěstí nemám doma), dal jsem potřebné vybavení velice rychle dohromady. Jen s tou změnou, že převodovka je 3:1 a motor MiG 480 Race.

Pro první pokusy jsem nechtěl hned řezat trup a proto jsem vyrobil improvizované lože motoru z kostičky obyčejného pěnového polystyrenu. Z jedné strany jsem vybrousil rašplí negativní tvar předku trupu, z opačné poloměr motoru. Pak jsem kostku nalepil oboustrannou páskou na trup a zase páskou do toho vlípnul motor. Navrch omotal gumičkou aby to bylo "fest", přišrouboval vrtuli, kužel a přilepil kouskem oboustranky regl na vnější povrch kabinky (aby se chladil). Vypadá to takhle:

Elektropaskvil

Design nic moc, ale při prvním rozechvělém mrsknutí do luftu přišlo krásný překvapení. Letí to, a docela dobře. Nějaké závratné stoupání... dobře, nějaké lepší stoupání... no tak teda, nějaké stoupání od toho nikdo nečekal, ale vzhledem k láci a jednoduchosti pohonu to úplně stačí. Tedy za těch asi dvacet minut co telefonní baterka vydrží se Asterix vyškrábe do gumicukový vejšky asi desetkrát. Trvá mu to, ale osobně mi to skutečně nevadí ani trošku - zpravidla nalítnu stoupák už v poloviční vejšce a můžu vzhůru pokračovat na půl plynu a později motor úplně vypnout. Mnohem přitažlivější jsou ale atraktivní lety dva metry vysoko, tj. těsně nad hlavou, když Asterix majestátně proplouvá kolem s tichým šuměním a jeho dvoubarevný potah prozařuje slunce. Ach... Kurva to je to pěkný! A ještě lepší to bude s motorem uvnitř trupu a sklopnou vrtulí.

Čistě řečeno se provoz elektriky s čímkoli spalovacím nedá porovnávat. Dneska už vím že to ticho, okamžité reakce motoru, možnost jeho vypínání a neposkvrněná čistota VŠEHO za ty peníze stojí a já netrávím drahocennej čas na louce nekonečným seřizováním, maštěním hadrů a hrubými urážkami Čínské lidové republiky.

Chudák Cessna - od tý doby co (denně) chodím lítat s Asterixem stojí smutně na stole v garáži a na jejím lepkavém povrchu zoufale bzučí lapené mouchy...


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Kamil | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.