CNCnet: 23. 04. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Turbulátor ve vojenské praxi

Vydáno dne 09. 06. 2005 (7335 přečtení)

Proč ve vojenské? Jednak proto že Cessna jím opatřená zakope se občas v poli, a také aby nadpis vypadal jako odborná práce a přitáhl vaši pozornost :-)

Již dříve bylo možno se zde dočíst o bezodkladném nalepení turbulátoru ze samolepicí reklamní fólie na nové Cessnokřídlo. Připomenu jen že má profil GOE 390, snížený na necelých osmnáct procent. Nalípl jsem naň onen zviřovacíproužek v obavách z Radkova tvrzení, že podle polár vygenerovaných programem Profili mi letadlo nepoletí. A dobře jsem udělal, protože dneska by na krásném povrchu zaschlých olejů asi už nedržel... 3mm široký pásek byl nicméně nalepen po celém rozpětí, asi 10mm za náběžnou hranu, nebo spíš za náběžnou částí, protože do hrany má tohleto hodně daleko. Umístění je patrné tady:

C333

Cessna s tím lítala úspěšně a dobře, bez známek nějakých zhovadilých pokusů o nelegální návrat na zem, a tak nebyl důvod domnívat se že je něco špatně. Až do doby, kdy mi po odeslání desetieurovky v obálce Stefano Duranti zaslal heslo do Profili 2.18 a mohl jsem si konečně nakreslit poláry jednak pro různá Re a druhak při různých umístěních trubkulátoru při jednom Re. Výsledek vidíte zde:

Polary

Re 120 000 odpovídá hloubce křídla (obdélníkového) 200mm a odhadnuté rychlosti letu kolem 8m/s. Černá zubatá čára je profil sice bez turbulátoru, zato s velice krásnou hysterezí, takže to úplně bez samolepek vůbec nebudeme zkoušet (i když by to určitě nějak letělo, doufejme.) Červená umravněná čára ukazuje jak jsem lítal s proužkem nalepeným hned za náběžkou a fialová ukazuje současný stav, kdy jsem proužek sloupnul a jeho funkci teď plní rozhraní přechodu bílé fólie do červené. Jak se rozdíl projevil za letu? Tak za prvé nepředpokládám že by tato změna proudění na povrchu křídla měla nějak ovlivnit stabilitu, ehm, chodu motoru ASP... Ale zřejmě ovlivňuje - sráč zase neví co by chtěl. Asi na trup nalepím výstražnou samolepku Marius Pedersen aby si uvědomil, co by ho taky mohlo potkat. Dobytek... Ale vážně - minimální rychlost ještě výrazně poklesla. Je to samozřejmě jen dohad založený na pozorování, nicméně vskutku je nyní Cessna schopná letět až nepřirozeně pomalu. Bohužel současně nepříliš řiditelně, zjevně kvůli menší rychlosti obtékání ocasu. Rovné desky, ano ano... A to jsem utrhl původní pohyblivé plochy kormidel a nahradil je zhruba dvojnásobně velkými plácačkami, jak je trochu patrno z tohoto záběru (ještě s původním trubkulátorem).

C334

Nepříjemný je nově konec poskytnutí vztlaku - dřívější prostý propad nahradilo nemilé padání po křídle, které si vysvětluju horší řiditelností, kdy letadlo vlastně nikdy není úplně rovně a mávnutím směrovkou dojde k počátku vývrtky. Zřejmě by tomuo pomohlo přesunutí turbulátoru do třiceti procent hloubky, jak odhaduju z tvaru modré poláry, ale to už bude záležitost dalších pokusů. Zatím jsem docela spokojenej, jen kdyby mne tak nesral ten motor!


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Kamil | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.