CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Bezpečnostní debata aneb Happy Clappy Euro People

Vydáno dne 09. 06. 2005 (2929 přečtení)

V nedávný době (hodně nedávný) jsem pročítal diskusní příspěvky na modelářským fóru Mojehobby k tématu vypínání motorů ve velkých modelech letadel a už zas se mi to stalo. Napřed chuť napsat k tomu svoje, vystřídaná záhy aktivací psycho firewallu - vykašlat se na to, protože by to bylo dlouhé a nekonečné vysvětlování, co a jak jsem tím čím myslel :-) Tohle je náhrada za ten nevzniklý příspěvek.

Jsa líný sledovat debatu zpětně až ke kořenům nemůžu zaručit že nemlátím prázdnou slámu. Ale šlo zjevně o "bezpečnost" - jak vypínat velký motor, aby při poruše rádiovýho spojení zdechnul a model si na place nezahrál na Texaský masakr motorovou pilou. Což se zanedloho stočilo k bezpečnosti rádiového řízení velkých modelů obecně. Některé příspěvky dost plamenně argumentovaly tak bezpečnostně, že snad jejich autory nemůže být nikdo jiný než vysoký komisař EU, lámající si ve své bruselské kanceláři denně včetně sobot a nedělí od šesti ráno do jedenácti večer (chudák) hlavu tím, co je v provozu modelů letadel bezpečné. A neustále, podoben zoufale do žárovky narážející můře, dospívající k tomu, že bezpečné není nic. Ani jít na záchod s časopisem Šťastný Jim. Ovšem plošně zakázat modely (= jediné opravdu účinné opatření) by zatím neprošlo. Vhodnější evropské řešení bude strávit týden vypínáním automatických funkcí v poslední verzi Wordu a posléze předložit "projekt" řešící legislativně bezpečnost provozu modelů v členských státech EU ve stručné, třistapadesátistránkové formě. Jediný subjekt přinucený to přečíst - výrobce modelářské elektroniky - si okamžitě uvědomí dvě věci: jednak že to musí být jedině on, kdo spoluvytvoří a získá certifikát EU opravňující k výrobě evropsky bezpečných QOPBH olvejs sejf přijímačů s křidélky a široké nabídky originálních modulů (nekompatibilních s čímkoli konkurenčním) a druhak, že se problém bezpečnosti netýká jen velkých modelů. On i takový dobře naladěný Gašparín CO2 může být pěkný zabijáček! A takové nebezpečné věci by neměly jen tak zbůhdarma rozsévat smrt na lukách, nýbrž by měly být provozovány jen řádně proškolenou obsluhou s platným průkazem a létat jen ve vyhrazených prostorech, které musí někdo zřídit, udržovat je a nechat si za to adekvátně zaplatit.

Bude třeba zabývat se tím důsledněji! Zejména poté, co nedobře vržený dvacetidekový EPP kluzák bez homologovaného stabilizačně-bezpečnostního systému zraní přihlížejícího cyklistu, který později v hlavním zpravodajství veřejně poděkuje firmě Helmut&Helmet že mu jejich certifikovaná EU cyklohelmička zachránila život. Ale veřejnost se bude právem ptát, jak to že od posledního případu, kdy neregistrovaná ulétnutá á trojka narazila do komína školky, tou dobou plné dětí (sic!), s těmi neregistrovanými modeláři stále ještě nikdo nic neudělal???! A majitelé obřích akrobatů se také začnou ptát, jak je možné, že oni musí mít safe engine chcíp a potravinářský průkaz a podle pravidel nesmí rolovat ani na start a támhle ten usoplený ujo s šestapůlkou to mít nemusí a ještě si s modelem přijede na stojánku, hazardér jeden!

Čímž chci jenom říct tohle - nic proti dobře fungující praktické technice, ale napsat někomu že je hazardér když nepoužívá tu či onu vychytávku je dost úlet. Rána stejně padne většinou z důvodu (ne)řízení pajlotem a když ne, příčin může být víc - a kupodivu někdy i v tom zařízení, které tam je od bezpečnosti. Viz aktivace fail safe při letu na zádech, což je dost legrace, nestojí-li ovšem oběť v trajektorii bezpečnostního sestupu modelu. Nebo viz případ autopilotem přesně a bezpečně navedeného přistání Airbusu do lesa, což už bylo vzhledem k mrtvým lidem kurevsky na hovno a doufám že autor systému dneska konstruuje nanejvýš blokaci otevírání dvířek od pračky. I mně se například kouslo (nevím proč, nejsem elektronik) starší servo na VOP, aniž by to předtím dalo aspoň ze slušnosti nějak najevo. A popokatepetl modulace, safe programy a jiné VFkundace by se mohly posrat a stejně bych tu mateřskou školku na výletě svým našlapaným ASP 2,5 rozemlel na kaši. Stejně jako v případě nějakýho uklepanýho nebo mizerně zapájenýho drátku někde jinde nebo třeba proto, že se pánubohu zachtělo po obědě zdřímnout a ta otravná Extra ho nebavila, protože už jich je jak Fábií na vlaku a jiné modely se v Číně nevyrábí...

Tak co z toho všeho teda plyne, abysme už ty kecy mohli zavřít a jít na oběd? IMHO to, abychom to s tim apelem na bezpečnost radši moc nepřeháněli, nebo se toho chytne nějakej vůl a ty předpisy o schválených modelářských letištích, lékařských prohlídkách a pilotních průkazech na modely fakt vybleje.

Nezapomínejte že v začarovaným kruhu zlatých hvězdiček je to klidně možný.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Kamil | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.