CNCnet: 23. 04. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Cessna a její motory

Vydáno dne 27. 05. 2005 (4328 přečtení)

Kdo maže, je namazán...

Jedno bylo jisté - že si krásně zrestaurovaná zasloužilá Cessna nezaslouží původní motor MVVS 1,5D. Mám ji sice doma a díky Radkovi již opravenou, ale kluzké vzpomínky na její provoz navždy zůstanou? Detonační jedenapůlka běhala sice naprosto excelentně včetně snadného startování, ale neměla tlumič výfuku a všechen nespálený ricín lítal ven prostou dírou ve válci. Takže model byl po přistání uchopitelný podobně jako řádně oslizlá ryba, byť smrděl přívětivěji. A také jsem chtěl ovládat otáčky nějakým normálním způsobem.

V té době bohužel nebyly na nákup motoru peníze a v dávných dobách zapůjčenou Radkovu závodní dvaapůlku z lodě jsem už jednou zlikvidoval. K všeobecnému nemalému překvapení však Průduch zapůjčil svou letitou, pečlivě udržovanou a stále perfektně jdoucí MVVS 3,5. Co jej k tomu vedlo je nejasné, neboť jsme všichni věděli že po patnácti letech je model i pilot stále ve stadiu zalétávání a pravděpodobnost průmětu trajektorie letu do roviny zemského povrchu je vysoká. Nicméně jsem nabídku bez váhání přijal a po úpravě motorového lože třiapůli do Cessny umístil. Vypadala v ní impozantně. Zatímco původní 1,5D vyčnívala z trupu sotva páčkou seřizování komprese, masivní válec třiapůlky trčel ven takřka celý. Baterky bylo nutno umístit až na zadní konec kabiny nad serva a i přesto z toho měla Cessna těžkou hlavu. Vrtuli Kovozávody Prostějov jsem na Průduchovu radu povařil ve vodě aby nabyla původní pružnosti, namontil kužel a krasavice mohla letět.

Na zálet po X letech si kupodivu moc nepamatuju, jen že to letělo. Pamatuju si až několik dní poté, kdy jsem s sebou vzal zvědavé sousedy a hned při prvním startu se Cessna z neřiditelných důvodů zaryla do prstě. Na rádio se vymlouvají všichni, ale tentokrát opravdu můžu ? zaseklo se servo vejškovky. On to nebyl dobrý nápad, použít taktéž patnáctileté, mnohokrát z nebe spadlé servo zrovna na VOP, uznávám.

Po opravě (nic velkého) se později lítalo dál. Výkon třiapůle byl ?dostatečný?. Tj. dostatečný na asi vteřinové visení a na průlety, které Průduch okomentoval slovy ?Mezi třemi pylony?. Pamětníci časopisu Modelář určitě ví . Poslední zmínkou o MVVS 3,5 bych rád vyjádřil spokojenost ? šla krásně nahodit a fungovala tak jak má.

Jenže jak se vylétanost lepšila a lítání sem a tam po nebi začínalo mírně nudit, nastal čas třiapůli vrátit dřív, než se stane obětí kreše. Peněz na účtě přibylo a tak se neúprosně blížila doba rozhodnutí co dál. Nakonec vyhrál číňan ASP 2,5 těsně před MVVS díky dvoujehlovýmu karburátoru, ceně a tomu, že s nějakým lepším motorem by mi bylo líto kypřit půdu. Číňani nás zkrátka maj v hrsti. Nebudu se nijak morálně prsit ? že okupujou Tibet a kopírujou cizí zboží mi vadí, ale chamtivost stejně nakonec zvítězí pro mizerný dvě stovky.

Nakonec jsem byl za nemorální nákup číny potrestán. ASP sice oplývá nízkou váhou a docela vysokým výkonem, zato seřídit tuhle věc, při používání nejlevnějšího paliva co je na trhu, je záležitost na několik startů. Problémy nastávaly už při hození Cessny do luftu, kdy engine pravidelně zachroptěl a někdy i zdechl. Nezdechl-li při hodu, šel chvíli jako ďas a poté se začal při plném plynu vydatně dusit. Chvíli bylo nutno létat na půl plynu (díky výkonu žádný problém) a ve třetí třetině zápasu už si dal zase říct. Tak to vydrželo až do jednoho obzvláště energického hodu, kdy chcípl přesně v momentě opuštění ruky vrhače a 1,5 kg těžká Cessna prostě spadla na zem?

N_cessna2


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Kamil | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.