CNCnet: 23. 04. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Cessna 177 Cardinal - můj pubertální motorák

Vydáno dne 27. 05. 2005 (6100 přečtení)

V galerii mých modelů zaujímá velice význačné postavení - asi jako Královna Matka, ačkoliv ta zjevně nepochází ze stavebnice Modela...

Dneska už si nevzpomenu jak je stará. Ale velmi - dostal jsem ji patrně k narozeninám když mi bylo -náct, tipuju mezi patnácti a osmnácti.

puberta

Takže by jí letos mohlo být i více než patnáct let. Nějakým zázrakem se dochovala i červená kartonová krabice, kde se lze dočít katalogové číslo 2304 a na vybledlém razítku tehdejší cenu 350 Kčs. Výkres a návod ke stavbě už bohužel není.

V původní verzi se mi nějak nepovedlo křídlo, tedy potah polystyrenových jader papírem. Teze, že naředěným Herkulesem dobře nasycený papír nepropustí k polystyrenu nitrolak, moc nevyšla. Dobře mi tak za to, že se mi nechtělo shánět liholak nebo syntetiku. Vzniklo z toho od pohledu nehezké křídlo s tvarem profilu modifikovaným ředidlem" a dodnes si pamatuju, jak jsem při prvním přinesení Cessny na letiště mezi lidi omluvně podotkl: "křídlo se mi moc nepovedlo".

cesna2

"To nám nemusíš říkat, to je vidět," zněla surově pravdivá odpověď jednoho z přítomných klubových modelářů. Inu, výchova.

Naproti tomu pokus o úpravu motoru MVVS 1,5D na RC karburátor domácí výroby vyšel relativně dobře. Konstrukce sestávala pouze z otočné klapky s dírkou a řízení otáček bylo poněkud digitální (buď plný plyn nebo něco jako volnoběh, ale nic mezi tím), ale umožňovalo průlety rozumnou rychlostí. Tato šťastná éra (nebo toto šťastné éro) skončila(o) s prvními akrobatickými prvky. Jenže na další stavebnici nebylo a tak vše vyřešily mohutné injektáže epoxidu do otepí třísek. Možná že to byla doba, od které datuji své první alergie.

cesna1

Při jedné z dalších ran jsem přišel o klikovku a do modelu byla Radkem laskavě zapůjčena jakási soutěžní dvaapůlka MVVS (ta "jakási" 2.5ccm je MVVS 2,5 RL a původně poháněla soutěžní upoutanou loď B1 jezdící cca 180km/h - pozn. admina).

RLko

Ta udělovala mírumilovné polomaketě turistického letadla nevšední vlastnosti až do osudové rány, kdy z Cessny pozůstal jen značně rozvalený bezkřídlý vrak. Bohužel to už bylo v době lítání s Blaníkem v aeroklubu Hosín, které obnášelo od pátečního odpoledne do nedělního večera schůze, brigády, úklidy, nástupy, celodenní vysedávání na navijáku a někdy v neděli odpoledne jeden až dva pětiminutové okruhy z navijáku "za odměnu". (Kdybych nebyl debil, jezdil jsem lítat jinam, ale jednak je už pozdě a druhak to sem nepatří.)

Oprava vypadala zdlouhavě, na modelaření nebyl čas a Cessna tak zůstala až do předloňska zapomenuta ve sklepě... Odkud vstala opravdu už skoro z mrtvých jedině díky tříměsíčnímu pobytu doma s vykloubeným kolenem (viz test motocyklu Aprilia Falco). Během znuděného pohopsávání o berlích jsem v regále našel jednak notně zaprášenou Cessnu, z dřívějška schované náhradní výřezy křídla a balíček tenoučké dýhy Limba a zhotovil křídlo znova. Potah byl nejprve oboustranný a křídlo velice pevné, leč po zvážení jsem spodní potah zase oloupal. Celek byl požehlen fólií, stejně tak jako trup. Trup ovšem bylo nutno zrenovovat, neboť balsová dřevotříska pojená Epoxy 1200 byla těžká. Renovace proběhla u Průducha na pásové brusce - což vypadá dosti krutě, ale bylo to velice účinné.

Barevně jsem se přidržel obrázku na krabici a protože bylo dost času, nevynechal ani ozdůbky ze zbytků jakési reklamní samolepky. Hotová sestavená Cessna vypadala líbivě ? ale neměla motor. Což je kapitola zasluhující zvláštní pojednání?

Nova Cessna


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Kamil | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.