CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* DPS na plotru ARITMA

Vydáno dne 29. 04. 2005 (11583 přečtení)

Jelikož jsem začal navrhovat své projekty pomocí počítače sw EAGLE nebylo již únosné DPS kreslit ručně. Další důvod je ten, že mne to šíleně nebaví. V podstatě byly tři možnosti. První fotocesta, která se mi nelíbila kvůli velkému množství ruzných serepetiček a také kvůli závislosti na deskách s fotorezistivním lakem. Další možnost ...

bylo datový soubor poslat do firmy, která je na tuto výrobu specializována a tím pádem to umí. Tahle možnost je využitelná vždy a není příliš pohotová v případě, že si vzpomenete něco vyzkoušet v neděli odpoledne. Také není zrovna nejlevnější. Takže jsem se rozhodl pro plotter Aritma. Celou problematiku výroby DPS popsal už Šimon Cihelník s podporou Petra Šimka a celé je to k nalezení na stránkách www.bezstarosti.cz jako dokument v PDFku. Bohužel jsem se nějak nemohl smířit s tím, že při posílání souboru plt na plotter příkazem copy již nemám možnost nějak kontrolovat průběh kreslení. Navíc na woknech na bázi W98 bylo téměř nemožné frontu na COMu odstřelit. Téměř vždy jsem skončil u CTRL-ALT-DEL a resetu PCčka což mne totálně vytáčelo. Proto jsem stvořil následující program

RVview_program

Celý program je složen z několika nezávislých oken, které spolu nejsou nijak svázané. Hlavní okno obsahuje dialogy pro výběry souborů a tlačítka pro otevření ostatních oken. Hodnota měřítko určuje zvětšení na obrazovce při vykreslování a nemá nic společného s vykreslováním na plotteru. Tlačítko PLOT spouští vykreslování plt souboru a tlačítko DRILL souborů vrt ve formátu EXELLON. Tlačítka VÝPIS a PARAMETRY otevírají odpovídající okna. Tlačítko X provede vymazání oken VÝPIS, kreslící plochy a vynuluje počítadlo ujetých mm. Zaškrtnutím volby DEBUG bude soubor plt krokován při vykreslování po jednotlivých příkazech. Volba JEN ŘEZ umožní zobrazit i přejezdy pera ve zdvižené poloze.

Aby docházelo k posílání příkazů na plotter je nutné zvolit v okně PARAMETRY volbu COM ON. V tomto okně je možné přiřadit jednotlivým perům různé barvy. A též se zde zobrazují najeté mm pera. Bohužel zatím jsem nestihl dodělat to, aby mělo každé pero své počítadlo a tak se všechny pohyby nasčítavají do jednoho počítadla.

V okně kreslící plochy jsou souřadnice orientovány stejně jako na plotteru tedy 0,0 je v levém dolním rohu. Bohužel to nese problem při vykreslováni v okně, které má Y souřadnici přesně opačně a tak pokud si okno dostatečně nezvětšíte tak Vám obrázek může utéct z okna. Souřadnice v záhlaví okna ukazují skutečné velikosti na kreslící ploše.

V programu je zatím implementováno jen několik příkazů HPGL a proto se může stát, že se nejaké exotické příkazy mužou chybně interpretovat při vykreslování v okně. V každém případě na plotter jdou data tak jak jsou v souboru.

Budu rád když mi sdělíte Vaše připomínky a náměty k vylepšení programu (já sám mám celý seznam toho co je třeba dodělat) na můj mail. V každém případě berte tento program jen jako velmi predběžnou beta verzi. Jelikož jsem nechtěl dělat nejakou zasadní mamuti instalaci je zde ZIP (932 137B) soubor, který by měl fungovat i na čistě nainstalovanych woknech. Pro ty kdo maji následující soubory již na svém počítač tak bude stačit jen samotný exáč (18 358B).

Knihovny nutné pro provoz aplikace:
MSVBVM60.DLL
MSCOMM32.OCX
RICHTX32.OCX
COMDLG32.OCX


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.