CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* Teploměr a vlhkoměr s PIC16F628 a SHT11

Vydáno dne 02. 12. 2004 (12505 přečtení)

Už delší dobu na mne ze šuplíku koukalo tohle čidlo, ale neustale mne odrazoval ten složitý linearizační vzorec, který se mi nechtělo přepisovat do asembleru.

Chtělo to nějaký vyšší jazyk, ale ne Cčko ? nemám ho rád. Nejprve jsem ani nehodlal něco sám psát a myslel si, že nebude problém něco najít na internetu, ale našel jsem jen dva rozumné odkazy - turecký a nějaký skandinávský, ale všechno jen HEX bez zdrojáku. Ten turecký mi nefungoval a ten druhý jo, ale ty nápisy byly úplně strašný a navíc se displej šíleně rychle refrešoval.
Až jsem se náhodou dostal na stránky firmy MikroElektronika z Bělehradu, kde jsem objevil kompilátor Pascalu pro PICy (mimochodem mají i Basic). Kompilátor obsahuje velké množství nejrůznějších rutin pro obsluhu periferií a tak napsat třeba obsluhu displeje 2x16 znaků je otázkou jen jedné jediné řádky. Kompilátor ve volně šířené verzi má omezení na velikost 2kW výsledného kódu ? tedy přesně pro 628ičku. Bohužel plná verze stojí 149$.
Bohužel kompilátor zatím nepodporuje operace s desetinnými čísly a tak je nutné si s výpočtem trochu pohrát. Nicméně během několika hodin byl program na světě a po troše optimalizacích zůstalo ještě 25% místa ve flešce.
Zapojení je naprosto triviální a je to v podstatě jen napojení displeje 2x16 znaků, samotného čidla a krystalu 4MHz ? viz treba druhý z odkazů.
Měření probíhá cca 1x za sekundu a fluktuace údajů na displeji je velmi malá. Je ale nutné zabránit proudění kolem čidla jelikož je velmi citlivé a i náš příchod k přístroji dokáže měření velmi zkreslit. Zde je vidět jak vypadá zobrazení na displeji.

PIC a SHT11

Celý projekt si stáhněte zde (download 33kB) nebo v download sekci.

P.S.:Dodatečně jsem zjistil chybu v zobrazovací rutině pro teplotu, která špatně převáděla záporné hodnoty na displej. Proto prosím použijte opravené kody (download 47kB). Původní kód s chybou bude i nadále ke stažení jen pro srovnání. :-)


Související články:
Teploměr a vlhkoměr s PIC16F628 a SHT11 - II. (05.12.2004)
[Akt. známka: 3,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.