CNCnet: 28. 03. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* BENDY 400

Vydáno dne 01. 12. 2004 (5509 přečtení)

Doba elektrická...

Zalepil jsem do křídla Bendyho balsovou stojinu a sed si před počítač abych sepsal, jak to vlastně s tou elektrikou bylo...

Elektrická létadla mne nikdy nevzrušovala. S výkonem trapně nesrovnatelným s normálním (tj. samozřejmě spalovacím) motorem a létající pět minut, považoval jsem je za úchylku "elektrikářů". Fanatiků, kteří se rádi rýpou v rozličných drátech, cívkách, vypínačích a podobných nebezpečných zařízeních a požívají přitom schválně (abychom jim nerozuměli) slova jako fáze, impedance a podobný sprosťárny. Takoví lidé nám vmísili mezi krásná smradlavá letadla s pořádnými motory elektřinu - a s nechutně houževnatou paličatostí se s tím tak dlouho mrcasili, až doopravdy vymysleli něco, s čím už se dá létat. Při pozorování nadšených článků o elektroletech jsem se pokaždé utvrdil v názoru, že nehodlám pořizovat několik sad drahých akumulátorů a k nim za dalších několik tisícovek nabíječku, abych pak na jednu sadu letěl pět minut a minimálně půlhodinu čekal, než se dobije další. Ale jak osud už několikrát potvrdil, nikdy neříkej nikdy!

Úžasnej model Bendy 400 jsem poprvé viděl letět v nejistých rukou Průduchových. A byl jsem zmaten! Pravda, akrobacie nebo prudší stoupání už spadalo mimo letovou obálku typu, ale svalovou nedostatečnost více než nahrazuje šílená stabilita a úžasná schopnost letět pomalu. Tyhle dvě do očí bijící vlastnosti způsobily, že jsem se do Bendyho prostě zbláznil (a taky způsobily, že Průduchův Bendy je i po jím řízených letech stále funkční). Došlo to tak daleko, že mi jednoho letního podvečera v parku u hospody Průduch na chvilku půjčil řízení a já jsem mohl poprvé řídit elektrikářské letadlo. Škoda že má Průduch jako další ze svých úchylek vejškovku vpravo a plyn se směrovkou vlevo - takhle jsem se neradoval dlouho a narazil s jeho Bendym do stromu...

Protože po této epizodě už byla šance si sletět jedině s vlastním eroplánem, a protože jsem se náhodou taky dostal k levným Li-Ion článkům z mobilních telefonů Nokia, neváhal jsem a objednal u firmy Telink samotné křídlo. To je totiž jediná věc, která se mi na těchhle houbovitých extrudovaných polyhumusech nelíbí - jak to všechno vypadá jako výplně z krabice od pračky. Takže jsem si Průduchova Bendyho obkreslil a postavil trup konstrukční z balsy a potažený barevným Modelspanem. Při pečlivé práci a citu pro design vypadá sluncem prosvícená konstrukce daleko líp, než polystyrénové kostka, takže kdyby si někdo chtěl Bendyho postavit, popis konstrukce najde zde. Dobře míněná rada: vyserte se na to. Jednak s tim strávíte dva tejdny, druhak si při lakování zasmradíte dílnu, třeťak to stejně nakonec není lehčí než polystrén a ještě to při první ráně praskne. A vyjde to draho. Jenom vejškovku jsem potahoval dvakrát, protože se mi horní a spodní potah slepil mezi žebrama, směrovku už mám taky druhou, protože ta původní z balsy 1 a polepená papírem se časem zkroutila jak noha v křeči, trup je po sezóně poslepován a jeho potah o strniště propíchán, baterky jednoho podzimního dne vyrazily přepážky - zkrátka obživlé veškeré argumenty, které uslyšíte od všech milovníků gumoletů. V tomhle mají bohužel pravdu.

Hybrid Bendy s polykřídlem, dřevěným zbytkem a pilotem (nezapomenout!) Kamilovo Bendy v zimní upravě ovšem nevypadá špatně a lítá perfektně. Se čtyřmi telefonními Lionkami vydrží v luftě až 25 minut (motor Speed 400, regulátor JES 012, převodovka MP JET 400 BB 2,33:1, vrtule APC 10x7) a to váží asi 600g. Nejvíc se na váze samozřejmě podílí baterka, pečlivě omotaná izolepou - 175g. Ani RC výbava není extra mrňavá - přijímač je obyč Gauner dodávaný s MC-12 a dvě serva GWS Naro Pro po 13 gramech.

ÚPRAVY, EXPERIMENTY A POKUSY

Všichni se vzácně shodují, jak je Bendy povedený model. Je. Když už trochu umíte hýbat páčkama v převážně správných směrech, můžete ho za bezvětří pomalu vodit kolem hlavy a přistávat do ruky. Při nízkých průletech vypadá zejména pilot s kulichem překrásně a to mne přivedlo na myšlenku, že ještě líp to bude vypadat, když poletí ještě pomaleji!

Detail čepice Prvním krokem tak muselo být odlehčení, nebo to je základem. Objednal jsem tedy u pana Křivského dvoučlánkovou Li-polku, která je o zásadních 11,5 dkg lehčí. Let se zpomalil, ale kupodivu nijak výrazně. Co taky čekat, když na to jdeme přes elektriku, že ano!!

Druhá cesta, složitá ale krásná, vedla málo oraným polem aerodynamickým. Na cestu jsem se vybavil přečtením veškerých publikovaných článků mého oblíbeného autora Ing. Jaroslava Lněničky (a také Doc. Pokorného) a nainstalováním programu Profili do počítače. Cílem bylo postavit nové křídlo s jiným profilem, nepatrně větší a snad i lehčí.

Poblouzněn vidinou maximálního součinitele vztlaku, vybral jsem nakonec "značkový" profil NACA 4415, pěkně tlustý a se střední křivkou prohnutou jak záda baby Jagy. Původně jsem chtěl jít ještě dál a vytiskl si šablonu NACA 4418, to mi ale Radek rozmluvil. To že prý vypadá jako velryba a ty nelítaj. Konstrukce křídla je celobalsová. První verze měla moc malé vzepětí a chyběly ještě koncové oblouky - ty jsem později doplnil, aby indukovaný odpor nepřepral tah vrtule a okrajové víry nezametaly polní myši zpátky do děr. Velké rozčarování... Bendy se s tímhle křídlem začal chovat jaksi zpovykaně, potácel se všelijak po nebi a uřídit to by byla zajímavá lekce i pro finalistu mistrovství F3A. Celý let připomínal jen další díl seriálu Kde se stala chyba. Ale nezoufat! Lněničkovy články mám pečlivě schované, a tak jsem si po zopakování kapitol o rozpustilém a nezodpovědném proudění při malých Reynoldsových číslech pořídil turbulátor. Jen na koncích křídla a z tenkých proužků izolepy. Druhý pokus nebyl o mnoho lepší, a to ještě spíš díky posunu těžiště dopředu. Ale to bych nebyl správný fanatik, abych křídlo odložil pro příští pokolení.

Další úprava, shodou okolností z dnešního dopoledne, byla již radikálnější. Křídlo jsem v půlce přeřízl pilou a slepil s větším vezětím, izolepová turbulátor odlepil a nahradil klasickým niťovým, umístěným blíž k náběžné hraně. Včetně nového požehlení centroplánu to bylo do oběda hotovo a protože výjimečně nefoukalo, byla by škoda to hned nezkusit.

Jo! Teď to funguje zhruba tak, jak jsem si představoval. Stabilita je částečně zpátky (s jednoduchým vzepětím do V to asi nikdy nebude stejné jako s prohnutým křídlem) a rychlost letu je vskutku nižší, i když ne tak malá, jak by se mi líbilo. Mimochodem, s Lipolkou, lehčím křídlem a nepatrne větší plochou je teď zatížení ucházejících 20g/dm2.

Když budete hodní a strejda Radek zrovna nebude vyrábět tobogan pro svý želvičky, možná se dočkáte i nějakého videa.

Související články:
Vítězný Únor 2005 a role Bendyho 400 v něm (03.03.2005)
Bendy 400 - The end (31.12.2004)
Bendy á la datel (31.12.2004)
Bendy 400 - The Great Comeback ! (31.12.2004)
Tak a je to (06.12.2004)
Bendy oráčem (01.12.2004)
Bendy zahradníkem (01.12.2004)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Kamil | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.