CNCnet: 23. 04. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Asterix očima panického stavitele

Vydáno dne 26. 11. 2004 (4514 přečtení)

aneb profesor Průduchvypravuje...

Původní konstrukce neměla špici trupu z plné balzy, ale z plné borovice. Potah smrkové příhradoviny přední části byl proveden 0,6mm překližkou a trup zde byl navíc o 1cm rozšířen, aby se tam vešel podomácku postavenej přijímač fy. Schwepesh Corporation Inc. a serva Varioschrott. Přijímač byl velikosti a hmotnosti dnešních dvou mobilních telefonů Nokia, přitulených silikonovými klávesnicemi k sobě, táhla ke kormidlům byla dimenzována především na zlověstné vrčení serv, které se z jejich niter ozývalo i přes tlustou plastikovou krabici. Palubní spínač RC vybavení byl dimenzován na zkratové proudy trolejového vedení.

Konstrukce trupu byla dál zesílena monofilem v zadní části a vylepšena cca 100g olova v předku (a kupodivu také asi 20g olova přilepeného vzadu pod směrovkou... pozn. Kamila). Díky tomu bylo možno model provozovat v silnějším větru i v silně turbulentním prostředí, ku kterému byl netečný.

Speciální kamufláž sestávala z několika vrstev zřejmě nepříliš kryjící barvy - na barevnou úpravu padly min. 3ks autoemailu ve spreji. Trup byl původně bílý, později v přední části v přírodní barvě tlusté dýhy a epoxidové pryskyřice, spodní plochy až k vlečnému háčku (háku z ocelové kulatiny) nesly nepravidelné plochy hnědého a zeleného odstínu aktuálně podle místa dopadu. Křídlo je potaženo obarvenou Mikalentou v odstínu zapadajícího slunce (růžovočervená s bílými a oranžovými fleky), smrková VOP byla polita okrooranžovým autoemailem.

Po mnoha pokusech o létání s tímto RC modelem bylo zkonstatováno, že nejlíp lítá s vypnutým rádiem.

Počet totálních crashů už si nepamatuju. A protože Kamil neprozřetelně zpopelnil trup, jehož příčným přeříznutím a spočítáním vrstev dřeva a epoxidu - vlastně jakýchsi letokruhů - by bylo možno počet nehod určit, mohu zatím uvést jen jeden jeden:
Byla provedena úprava na proslulý motor Mk17 (mezi pylonáři zvaná "mamut" ...pozn.admin) a to nikoli na pylon jak bývá zvykem, ale patentovaným způsobem: rozříznutí špičky na cirkulárce (kotoučem na palivové dříví) a zalepením kompozitového nosníku ze dvou 2mm Al plechů (neměl jsem 4mm). Na tento krátký, pahýlovitý pylon byla ruská technika přišroubována válcem do strany.

Pokus o zálet byl svěřen prezidentovi Schwepesh Corporation Inc. osobně a skončil totálním krešem v důsledku obrácených výchylek na směrovce. (Prof. Průduch si bohužel nevzpomněl, proč byly v rámci motorizace přehozeny výchylky na směrovce. Zřejmě jako preventivní opatření před účinky vrtulového proudu na aeroelasticitu ocasu. Uvědomme si, že tenkrát ještě nebylo běžně možné takové výpočty provádět na computerech a proto se vše raději dimenzovalo více. Kontrolním výpočtem podle dochovaných vzpomínek bylo nedávno zjištěno, že ve skutečnosti by v krutu a ohybu zadní část trupu odolala vrtulovému proudu mnohem silnějšího motoru - zhruba velikosti agregátu L 410.)
Bohužel, dle zákona schválnosti sebou Asterix praštil na asfaltovou cestu v katastru obce Nedabyle - což by bývalo pro jiné modely znamenalo neoddiskutovatelný konec funkčního období. Ne tak pro tohoto Asterixe, u kterého byla oprava těch pár škrábanců celkem snadná. Tehdá byla krabice Chs 1200 za pár korun, a to včetně tužidla, odmašťovadla, skleněné tyčinky na míchání, kapátka a dokonce i tyglíku!
Ale abych se vrátil k té svíčkové....

(poznámkami kurzívou opatřil Kamil)


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Pruduch | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.