CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Modelařina

* Jak lítají éra po dvaceti letech

Vydáno dne 10. 11. 2004 (5136 přečtení)

Jako bájný Fenix povstal díky Kamilovi putovní cvičný RC větron Asterix.

Zhruba před dvaceti lety si náš kamarád koupil Asterixe, aniž by tušil, že tohle čerstvě postavené éro bude litat ještě i v novém tisíciletí. Nevim jaká byla přesně celá historie tohodle letadla, ale po nějakém čase se ke mně dostalo s rozstřelenou špičkou až skoro ke křídlům. Vzhledem k tomu, ze jsem v té době žádné letadla nestavěl a byl zvyklý stavět bytelně lodě, dostal Asterix celý předek trupu postavený z příhradoviny (smrk 5x3) a ješte potažene dýhou (nevím přesně co za dřevo, ale poctivka). Všechno lepeno Chs 1200 :-). Jako špička posloužila plná balza (ta byla opravdu bytelna).
Lítal krásně na Modelu T4 AM 27. Bohužel až do jednoho silvestrovkého lítání na Hosíně. Byl jsem přemluven na vlek na motorovém navijáku (tuším na motor z Babety), který nebyl zrovna v ideální formě - nedržel volnoběh a vynechával. Takže rychlá akce: "my to nahodíme a připnem na háček a ty si jen šlapej na plyn, ať to nechcípne". To se všechno podařilo a všechno jelo super jen mi tak nějak v polovině stoupání došlo, že jediné co můžu řídit je plyn na navijáku a to ještě ne úplně - motor z babety běsnil a nechtěl moc ubrat. Asterix volně přešel do levého oblouku a v plným kvaltu se zabodl do pole. Opravdu zabodl neboť trčel zapíchnutej asi 10 cm v zemi. Můj bytelnej trup prežil akorat z toho trochu opadala kridla - hlavně uši. Samozřejmě, že se nikdo nepřiznal, ale já si stejně myslím, žes to byl ty Kamile!!!
Neměl jsem nějak sílu to spravovat (navíc doma před dokončením větroň 2,7m) a tak jsem jej vrátil opět původnímu majiteli. Ten jej založil někam na půdu kde zůstal až do letošního roku, kdy jej dostal Kamil (největší staromilec mezi námi)a znovu zprovoznil (dokonce i na původní rádio Modela).

Asterix

Zde Kamil nasazuje na přistání a chtěnechtě musím přiznat, že mu ty rozpočty docela vycházely.

Asterix

Lítá to opravdu skvěle a to i přesto, že bitevní verze váží o dost víc než původní originál.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.