CNCnet: 17. 07. 2024  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks | RSS | Public key |  

Návštěvnost
počítadlo.abz.cz

Elektronika

* Nabíjení telefonů Siemens x45 z USB datového kabelu

Vydáno dne 01. 11. 2004 (5113 přečtení)

Také se Vám nedobíjí mobil na datovém kabelu?

Vlastním již skoro dva roky mobilní telefon Siemens ME45 fw. 30) a jelikož jsem potřeboval být mobilně připojen k internetu rozhodl jsem se využít tarifu Eurotel Data Nonstop. Telefon GPRS umí tak o co jde. Jenže zanedlouho mi došlo, že s originálním datovým kabelem a výdrží baterie (cca 4 hodiny) to takhle nepůjde. Takže jsem asi jako většina lidí zakoupil USB datový kabel (já konkrétně od f.CPA MA-8710C) s deklarovanou funkcí dobíjení telefonu během datového přenosu.
Jenže pak se začaly dít věci. Telefon se naprosto nečekaně vypínal nebo zmizela ikona baterie. Nejprve jsem to považoval za nějake náhody. Jen to mizení ikony baterie se mi nelíbilo, neboť jsem měl již jednu zkušenost s nabiječkou u MT50, kde mizení ikony signalizovalo právě problém s nabíjením. Tedy konkrétně nízké napětí nabíječe. Originál nabíječ, přestože je na něm údaj 5V/400mA, má naprázdno přibližně 8,5V, které po připojení k telefonu poklesne na hodnotu 4,8V spíš víc. Zmíněný datový kabel ma naprázdno okolo 9,5V (z čehož vyplývá, že kabel musí obsahovat i nějaký měnič neb USB má jen 5V) a připojen k telefonu napětí přibližně 4,4V. Jelikož mám na telefonu aktivované servisní menu mohl jsem velmi dobře sledovat z jakého důvodu dojde k chybě nabíjení a zmizení ikony baterie. Vždy když došlo k zmizení ikony baterie ukazovala hodnota LT (doba dobíjení v 5s jednotkách) hodnotu okolo 2180 což je neco okolo tří hodin. Pak se objevil kod ukončení nabíjeni EX11 (správně má být EX04) a zmizela ikona baterie. Problém je, že po této chybě dojde k plnému odpojení nabíječe a mobil už jede jen z baterie (pokud se rovnou sám nevypne hned), která se samozřejmě po nějaké době vybije. Podle mně se nejedná o žádnou chybu, ale spíš ochranu, kdy telefon má takto nastaven ochranný limit, aby nedošlo k poškození baterie nebo telefonu v případě nějaké poruchy nabíječe.
Jelikož mi f.CPA tvrdila, že problém je v tom, že mobil má při spojení GPRS velkou spotřebu a nabíječ není schopen jí pokrýt a ještě dobíjet telefon, udělal jsem následující pokus. Telefon jsem jen připojil na datový kabel jako nabíječ a nepřipojoval jej na internet. Spotřeba telefonu se pohybovala okolo 6-8mA (běžně bere telefon okolo 4-5mA, zvýšení odběru připadá na spojení seriového portu) takže vše v normálu. Bohužel i v tomto případě nedošlo k nabití (LT2181) a zmizela ikona baterie. Takže kabel nevyhovuje ani jako samotný nabíječ z USB portu. Začal jsem tedy experimentovat s dobíjením sám. Použil jsem laboratorní zdroj, nastavil 5V připojil na telefon. Kupodivu telefon vůbec nic nedělal. Rozebral jsem tedy autonabíječku k ME45, abych se koukl jak je to vlastně celé udělané. Nabíječ skutečně dáva zhruba 8,5V, ale na výstupu z něj je zapojen odpor cca 10ohmů, který způsobí onen úbytek napětí po přípojení k telefonu (dle Ohmova zákona U=RxI=10x0,4=4V) a jsme zhruba na těch 4,8V (nabiječ nejede až na hranici 400mA takže i úbytek je menší). Zkoušel jsem tedy nasimulovat to co dělá USB kabel. Nastavil jsem na zdroji 9,5V a připojil jej přes odpor 25ohmů na mobil. Mobil začal nabíjet (nabíjecí proud byl, ale jen 120mA a napětí na kabelu 4,4V) a zhruba za dvě hodiny se napětí baterie ustálilo na 4,1V a dále nerostlo (normálně vypiná mobil až skoro na 4,3V). Za další hodinu zmizela ikona baterie a bylo vymalováno. Je tedy více než pravděpodobné, ze kabel je poddimenzovaný. Buď je slabý měnič a po jeho zatížení příliš klesne napětí nebo je na výstupu zařazen nevhodně velký odpor, který způsobí to samé. Je možné, že se jedná jen o vadnou serii kabelů a u jiné sérii je problém vyřešen, nebo o souběh špatně navržených tolerancí použitých součástek v kabelu.
Abych byl objektivní a zjistil zda problém řeší originál nabíječka, odpojil jsem v konektoru nabíjecí přívod a místo něho připojil originál nabíječ. Bez datového přenosu nabíjení naprosto standardně ukončeno v odpovídající době. Stejně tak i s telefonem připojeným na internet bez stahování dat (jen jednou za 15 minut kontrola pošty a její stažení). Se zaplým souvislým stahováním dat a vybitou baterií, je situace trochu jiná. Pokud budete mít batérii úplně vybitou a zároveň stahovat data, asi vám nic nepomůže, jelikož opravdu se nestíhá dobíjet a zároveň živit mobil, což prodlužuje dobu nabíjení, která je omezená. Takže je lepší po připojení na kabel baterii nechat nabít (baterka se stojící šipkou). Jakmile je mobil v tomto stavu, je situace poněkud lepší, jelikož mobil dobíjí i přestože šipka na baterii stojí (poznáte to na nabíječce, že začne výrazně víc topit). Dobíjení začne zhruba po vyčerpání 8-10mAh z baterie a je schopne se ukončit pokud nestahujete souvisle data. Pokud budete tedy provozovat mobil s občasným stahováním dat jeho provoz bez nutnosti odpojovat nabíjecí kabel se vyrazně prodlouží (odhaduji řádově na dny). Ještě jsem stihnul vyzkoušet za jak dlouho se mobil vybije, pokud začnu souvisle stahovat data po ukončení nabíjení. Mobil byl nabitý zhruba okolo 18h a od te doby jsem data stahoval nepřetržitě až do 3h tedy zhruba 9hodin (objem dat byl zhruba 100MB). V tomto okamžiku bohužel vypla časová ochrana (je zajímave, ze LT mělo hodnotu 2560 tedy o neco vyšší než obvykle vypínal) a mobil začal jet z baterie. Tedy k době 9hodin lze ještě přičíst zhruba 3-4 hodiny chodu na baterii.
Závěrem lze říct, že zmiňovaný USB kabel je pro ME45 naprosto nevhodný z hlediska nabíjení, jelikož se nechová ani jako samotná nabíječka a nelze jej použít k nabití telefonu. To je fakt, který naprosto odporuje informacím na obalu zmíněného kabelu. Stejně tak se s největší pravděpodobností jedná i o "chybu" fw. na straně Siemensu co se týká provozu mobilu na nabíječce. Uvozovky píšu proto, že Siemens k x45 žádné USB datové kabely nedodává a proto tento druh provozu nemusí být (a bohuzel neni) ani nejsou podporované. Z toho důvodu si myslím, že je chyba na straně f.CPA, která dodavá nepodporované příslušenství s funkcí, kterou mobil nemá.
Pokud tedy chcete provozovat tyto mobily nějak stabilněji musíte buď šáhnout po kabelech, které mají buď mechanické nebo automatické vypínače nabíjecího napětí (tím dojde k resetu LT), nebo připojit nějaký rozumný zdroj místo baterie a používat standardní COM kabel. To, ale vylučuje nějaké mobilnější použití.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: administrator | Vytisknout článek

Novinky
06.06.2008: Meteostanice:
V sekci download je zveřejněna zatím veškerá dokumentace k meteostanici. Více informací viz. www.jakjevenku.info

29.04.2008: Nová linka
Server byl přepojen na novou 50Mbps linku a během dneška můžou být problémy s dostupností kvůli změně DNS záznamů.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.